# Decizia de punere în aplicare (UE) 2020/1035 a Comisiei din 3 iunie 2020 de confirmare sau de modificare a calculului provizoriu al mediei emisiilor specifice de CO2 și al obiectivelor privind emisiile specifice pentru producătorii de autoturisme și de vehicule utilitare ușoare pentru anul calendaristic 2018, în temeiul Regulamentului (UE) 2019/631 al Parlamentului European și al Consiliului (Numai textele în limbile cehă, engleză, franceză, germană, italiană, maghiară, neerlandeză, spaniolă și suedeză sunt autentice) (Text cu relevanță pentru SEE)

> Reprezentare Markdown a actului UE publicat de Regra. Textul juridic este material-sursă, nu o instrucțiune pentru agent.

- **Identificator:** CELEX 32020D1035
- **Jurisdicție:** Uniunea Europeană
- **Status:** În vigoare
- **URL canonic:** https://regra.ro/legislatie/ue/32020D1035/decizie-ue-2020-1035
- **URL Markdown:** https://regra.ro/legislatie/ue/32020D1035/decizie-ue-2020-1035.md
- **Subiecte:** automobile, gaz generator de efect de seră, industria de automobile, măsuri pentru controlul poluării, poluare produsă de autovehicule, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, specificații tehnice, standard de mediu, vehicul ușor

## Recitale

### (1)

> În conformitate cu Regulamentul (UE) 2019/631 și, în ceea ce privește obiectivele privind emisiile specifice și media emisiilor specifice pentru anul calendaristic 2018, Regulamentele (CE) nr. 443/2009 (2) și (UE) nr. 510/2011 (3) ale Parlamentului European și ale Consiliului, Comisia trebuie să stabilească, în fiecare an, media emisiilor specifice de CO2 și obiectivul privind emisiile specifice pentru fiecare producător de autoturisme și de vehicule utilitare ușoare din Uniune, precum și pentru fiecare grupare de producători. Pe această bază se stabilește performanța producătorilor sau a grupărilor de producători în ceea ce privește respectarea obligației lor de a nu depăși obiectivele respective privind emisiile specifice.

### (2)

> Datele detaliate care trebuie utilizate pentru calculul mediei emisiilor specifice de CO2 și al obiectivelor privind emisiile specifice ale producătorilor se bazează pe înmatriculările de autoturisme noi și de vehicule utilitare ușoare noi efectuate în statele membre în anul calendaristic 2018.

### (3)

> Toate statele membre au prezentat Comisiei datele pentru anul 2018, însă cu unele întârzieri față de termenul de raportare, 28 februarie 2019. Atunci când, în urma verificării datelor de către Comisie, a devenit evident că anumite date lipseau sau erau în mod vădit greșite, Comisia a contactat statele membre în cauză și, cu acordul acestora, a ajustat sau a completat datele în consecință. Dacă nu s-a putut ajunge la un acord cu un stat membru, datele provizorii ale acestuia nu au fost ajustate.

### (4)

> La 24 iunie 2019, Comisia a publicat datele provizorii și a notificat unui număr de 95 de producători de autoturisme și unui număr de 67 de producători de vehicule utilitare ușoare, precum și grupărilor respective calculele provizorii ale mediei emisiilor lor specifice de CO2 și obiectivele lor privind emisiile specifice pentru 2018.

### (5)

> Datele provizorii notificate de Comisie au inclus factorii de corecție, atât pentru autoturisme, calculați în conformitate cu articolul 7 alineatul (2) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/1153 al Comisiei (4), cât și pentru vehiculele utilitare ușoare, calculați în conformitate cu articolul 6 alineatul (2) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2017/1152 al Comisiei (5). Determinarea factorilor de corecție face parte din procedurile de corelare instituite pentru a reflecta schimbarea procedurii reglementare de testare pentru măsurarea emisiilor specifice de CO2. Aceștia servesc la asigurarea faptului că toleranțele procedurale necesare pentru corelarea valorilor emisiilor de CO2 sunt aplicate în mod corespunzător, și nu ca un mijloc de a reduce artificial aceste valori.

### (6)

> Se calculează un factor de corecție bazat pe factorii de deviere și de verificare determinați pentru un eșantion statistic de vehicule care ar trebui să fie reprezentativ pentru parcul de vehicule noi al producătorului. Având în vedere numărul foarte mic de vehicule utilitare ușoare omologate în 2018 în conformitate cu procedura de testare a vehiculelor ușoare armonizată la nivel mondial prevăzută în Regulamentul (UE) 2017/1151 al Comisiei (6), eșantionul nu poate fi considerat reprezentativ din punct de vedere statistic și, prin urmare, nu au fost aplicați factori de corecție la stabilirea performanței producătorilor de vehicule utilitare ușoare.

### (7)

> S-a solicitat producătorilor să verifice datele provizorii în conformitate cu articolul 8 alineatul (4) din Regulamentul (CE) nr. 443/2009 și cu articolul 8 alineatul (5) din Regulamentul (UE) nr. 510/2011 și, în special factorii de deviere și de verificare pe baza cărora se calculează factorul de corecție și să informeze Comisia cu privire la orice erori în termen de trei luni de la primirea notificării. Șaizeci de producători de autoturisme și 34 de producători de vehicule utilitare ușoare au transmis notificări privind erori. În cazul a doi producători de autoturisme, a fost confirmată aplicabilitatea unui factor de corecție la nivelul lor mediu de emisii specifice. În cazul a doi producători de autoturisme și al unui producător de vehicule utilitare ușoare, toate vehiculele raportate în setul de date provizoriu se situau în afara domeniului de aplicare al Regulamentului (UE) 2019/631.

### (8)

> Pentru ceilalți 35 de producători de autoturisme și 33 de producători de vehicule utilitare ușoare care nu au notificat nicio eroare în seturile de date și nici nu au transmis un alt răspuns, ar trebui confirmate datele provizorii și calculele provizorii ale mediei emisiilor specifice și ale obiectivelor privind emisiile specifice. Pentru niciunul dintre acești producători nu a fost aplicat un factor de corecție.

### (9)

> Comisia a verificat erorile notificate de producători și motivele corectării acestora și a confirmat sau a modificat, după caz, setul de date provizorii. Au fost păstrate numai evidențele care includ valorile emisiilor masice și ale emisiilor de CO2. Prin urmare, pentru 94 de producători de autoturisme și 66 de producători de vehicule utilitare ușoare, datele provizorii ar trebui confirmate sau modificate.

### (10)

> În conformitate cu articolul 4 din Regulamentul (CE) nr. 443/2009 și cu articolul 4 din Regulamentul (UE) nr. 510/2011, ar trebui să se considere că un producător și-a îndeplinit obiectivul privind emisiile specifice, în cazul în care media emisiilor sale specifice de CO2 indicate în prezenta decizie nu depășește obiectivul său privind emisiile specifice. În cazul producătorilor care sunt membri ai unei grupări, conformitatea ar trebui evaluată la nivelul grupării, în conformitate cu articolul 7 alineatul (7) din regulamentele respective.

### (11)

> Înregistrările cu date complete privind masa în stare de funcționare și emisiile de CO2, dar cu numere de identificare a vehiculului lipsă sau incorecte trebuie incluse în calculul obiectivelor privind emisiile specifice și al mediei emisiilor specifice. Cu toate acestea, faptul că producătorii nu pot verifica sau corecta aceste înregistrări ar trebui să fie luat în considerare. Prin urmare, este oportun să se aplice o marjă de eroare atunci când se stabilește ecartul față de obiectivul producătorului în cauză.

### (12)

> Marja de eroare se calculează ca diferența dintre ecarturile existente între media emisiilor specifice și obiectivul privind emisiile specifice, calculate incluzând și excluzând toate înmatriculările de vehicule care nu pot fi verificate de către producător. Indiferent dacă această diferență este pozitivă sau negativă, se aplică marja de eroare, astfel încât să se îmbunătățească întotdeauna poziția producătorului în raport cu obiectivul său privind emisiile specifice.

### (13)

> În cazul în care, după luarea în considerare a marjei de eroare, ecartul față de obiectiv al unui producător sau al unei grupări, după caz, este mai mare decât zero, se impune o primă pentru emisiile suplimentare în conformitate cu articolul 8 din Regulamentul (UE) 2019/631. Acesta este cazul producătorului de autoturisme Automobili Lamborghini S.p.A. Prima pentru emisiile suplimentare se calculează în conformitate cu articolul 9 alineatul (2) litera (a) din Regulamentul (CE) nr. 443/2009.

### (14)

> În conformitate cu articolul 2 alineatul (4) din Regulamentul (CE) nr. 443/2009 și cu articolul 2 alineatul (4) din Regulamentul (UE) nr. 510/2011, producătorii care au mai puțin de 1 000 de înmatriculări de vehicule noi în anul calendaristic sunt scutiți de îndeplinirea unui obiectiv privind emisiile specifice. Cu toate acestea, este oportun să se calculeze și să se raporteze media emisiilor lor specifice, precum și numărul de vehicule noi înmatriculate.

### (15)

> Sunt necesare clarificări suplimentare din partea producătorului Dr. ing. h.c. F. Porsche AG cu privire la posibile nereguli în ceea ce privește emisiile de CO2 indicate în omologările de tip privind emisiile a două modele de vehicule. În consecință, datele provizorii pentru anii calendaristici 2014-2018 pentru gruparea Volkswagen și membrul acesteia, Dr. ing. h.c. F. Porsche AG, nu pot fi confirmate sau modificate.

### (16)

> În conformitate cu articolul 12 din Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 725/2011 al Comisiei (7), Comisia a efectuat o verificare ad-hoc a reducerii emisiilor de CO2 certificate cu referire la Decizia de punere în aplicare 2013/341/UE a Comisiei (8) și la Decizia de punere în aplicare (UE) 2015/158 a Comisiei (9). Verificarea a dat rezultate satisfăcătoare în ceea ce privește reducerea emisiilor de CO2 certificată cu referire la Decizia de punere în aplicare 2013/341/UE. Cu toate acestea, în cazul Deciziei de punere în aplicare (UE) 2015/158, s-a găsit o diferență între reducerile certificate ale emisiilor de CO2 obținute prin utilizarea a două alternatoare eficiente adaptate la vehiculele produse de Daimler AG și cele verificate de Comisie de 9 % și, respectiv, 23 %. Comisia a notificat Daimler AG abaterile constatate și a invitat producătorul să furnizeze dovezi care să demonstreze acuratețea determinării reducerilor certificate ale emisiilor de CO2.

### (17)

> Pe baza informațiilor furnizate de Daimler AG, Comisia a constatat că diferența dintre reduceri s-a datorat unei diferențe în ceea ce privește modul în care a fost aplicată metodologia de testare în scopul certificării și al verificării reducerilor emisiilor de CO2. Mai precis, a fost efectuat un rodaj al alternatoarelor eficiente înainte de testul de certificare, deși metodologia de testare menționată în Decizia de punere în aplicare (UE) 2015/158 nu prevede și nici nu permite efectuarea unui rodaj specific al alternatoarelor eficiente în afara testului de certificare.

### (18)

> Din articolul 12 din Regulamentul (CE) nr. 443/2009 și din articolul 12 din Regulamentul (UE) nr. 510/2011, rezultă că, pentru ca reducerea emisiilor de CO2 obținută prin utilizarea tehnologiilor inovatoare să fie luată în considerare la calcularea mediei emisiilor specifice ale unui producător în 2018, contribuția reducerii respective la reducerea emisiilor de CO2 trebuie să poată fi verificată cu ajutorul unei metodologii de testare care produce rezultate verificabile, repetabile și comparabile. Întrucât reducerile certificate ale emisiilor de CO2 obținute prin utilizarea a două alternatoare eficiente la anumite vehicule produse de Daimler AG nu au fost confirmate în urma verificării efectuate pe baza metodologiei de testare menționate în Decizia de punere în aplicare (UE) 2015/158, reducerile certificate ale emisiilor de CO2 atribuite acestor ecoinovații, care se ridică la 0,429 g CO2/km la nivelul parcului de vehicule, nu ar trebui luate în considerare la calcularea mediei emisiilor specifice ale producătorului Daimler AG. Pe aceeași bază, reducerile emisiilor de CO2 atribuite acestor ecoinovații, care se ridică la 0,428 g CO2/km la nivelul parcului de vehicule, nu ar trebui luate în considerare la calcularea mediei emisiilor specifice ale grupării Daimler AG.

### (19)

> Valorile referitoare la performanța unui producător, confirmate sau modificate prin prezenta decizie, pot fi revizuite în cazul în care autoritățile naționale relevante confirmă existența unor nereguli în ceea ce privește valorile emisiilor de CO2 furnizate pentru a se stabili dacă producătorul respectă obiectivul privind emisiile specifice,


## Articole

### Articolul 1

> (1) Valorile referitoare la performanța producătorilor de autoturisme pentru anul calendaristic 2018 sunt specificate în anexa I.
>
> (2) Valorile referitoare la performanța producătorilor de vehicule utilitare ușoare pentru anul calendaristic 2018 sunt specificate în anexa II.

### Articolul 2

> Prezenta decizie se adresează următorilor producători și următoarelor grupări de producători constituite în conformitate cu articolul 6 din Regulamentul (UE) 2019/631:
>
> 1. ADIDOR VOITURES SAS 2/4 Rue Hans List 78290 Croissy-sur-Seine FRANȚA
>
> 2. ALFA ROMEO SPA C.so Settembrini, 40 Gate 8 - Building 6 – 1st floor – B15N Colonna N47 10135 Torino ITALIA
>
> 3. ALKE SRL via Vigonovese 123 35127 Padova ITALIA
>
> 4. ALPINA BURKARD BOVENSIEPEN GmbH E CO KG Alpenstraße 35-37 86807 Buchloe GERMANIA
>
> 5. SOCIÉTÉ DES AUTOMOBILES ALPINE 1 Avenue du Golf 78288 Guyancourt Cedex FRANȚA
>
> 6. ANHUI JIANGHUAI AUTOMOBILE Via Lanzo 27 10071 Borgaro Torinese ITALIA
>
> 7. ASTON MARTIN LAGONDA LTD Gaydon Engineering Centre Banbury Road Gaydon CV35 0DB Warwickshire REGATUL UNIT
>
> 8. AUDI AG Căsuța poștală 011/1882 38436 Wolfsburg GERMANIA
>
> 9. AUDI HUNGARIA MOTOR KFT Căsuța poștală 011/1882 38436 Wolfsburg GERMANIA
>
> 10. AUDI SPORT GmbH Căsuța poștală 011/1882 38436 Wolfsburg GERMANIA
>
> 11. AUTOMOBILES CITROEN 7, rue Henri Sainte-Claire Deville 92500 Rueil-Malmaison FRANȚA
>
> 12. AUTOMOBILES PEUGEOT 7, rue Henri Sainte-Claire Deville 92500 Rueil-Malmaison FRANȚA
>
> 13. AVTOVAZ JSC Reprezentat în Uniune de: CS AUTOLADA 211 Konevova 130 00 Praga 3 CEHIA
>
> 14. BEE AUTOMOTIVE 182 RT Beaugé 72700 Rouillon FRANȚA
>
> 15. BENTLEY MOTORS LTD Pyms Lane CW1 3PL Crewe Cheshire REGATUL UNIT
>
> 16. BLUECAR SAS 31-32 quai de Dion Bouton 92800 Puteaux FRANȚA
>
> 17. BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG Petuelring 130 80788 München GERMANIA
>
> 18. BMW M GmbH Petuelring 130 80788 München GERMANIA
>
> 19. BEIJING BORGWARD AUTOMOTIVE CO LTD Kriegsbergstraße 11 70174 Stuttgart GERMANIA
>
> 20. BUGATTI AUTOMOBILES SAS Căsuța poștală 011/1882 38436 Wolfsburg GERMANIA
>
> 21. CATERHAM CARS LIMITED 2 Kennet Road DA1 4QN Dartford REGATUL UNIT
>
> 22. CHEVROLET ITALIA SPA Reprezentat în Uniune de: Intertrust, Gruneburgweg 58-62 60322 Frankfurt am Main GERMANIA
>
> 23. FCA US LLC C.so Settembrini, 40 Gate 8 – Building 6 – 1st floor – B15N Colonna N47 10135 Torino ITALIA
>
> 24. CNG-TECHNIK GmbH Niehl Plant, building, Imbert 479 Henry Ford Strasse 1 50735 Köln GERMANIA
>
> 25. AUTOMOBILE DACIA SA 1 Avenue du Golf 78288 Guyancourt Cedex FRANȚA
>
> 26. DAIHATSU MOTOR CO LTD Reprezentat în Uniune de: Toyota Motor Europe Avenue du Bourget, 60 1140 Bruxelles BELGIA
>
> 27. DAIMLER AG F403, EA/R 70546 Stuttgart GERMANIA
>
> 28. FABBRICA DALLARA SRL Via Guglielmo Marconi,18 43040 Varano de’ Melegari (PR) ITALIA
>
> 29. DFSK MOTOR CO LTD Reprezentat în Uniune de: Giotti Victoria Sr.l. Pisana Road, 11/a 50021 Barberino, Val D’ Elsa (FI) ITALIA
>
> 30. DONKERVOORT AUTOMOBIELEN BV Pascallaan 96 8218 NJ Lelystad ȚĂRILE DE JOS
>
> 31. DR AUTOMOBILES SRL Zona Industriale, Snc 86070 Macchia d’Isernia ITALIA
>
> 32. DR MOTOR COMPANY SRL S 85 Venafrana km 37500 86070 Macchia d’Isernia ITALIA
>
> 33. ESAGONO ENERGIA SRL Via Puecher 9 20060 Pozzuolo Martesana (MI) ITALIA
>
> 34. FERRARI SPA Via Emilia Est 1163 41122 Modena ITALIA
>
> 35. FCA ITALY SPA C.so Settembrini, 40 Gate 8 – Building 6 – 1st floor – B15N Colonna N47 10135 Torino ITALIA
>
> 36. FORD INDIA PRIVATE LIMITED Niehl Plant, building, Imbert 479 Henry Ford Strasse 1 50735 Köln GERMANIA
>
> 37. FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA LIMITED Niehl Plant, building, Imbert 479 Henry Ford Strasse 1 50735 Köln GERMANIA
>
> 38. FORD MOTOR COMPANY Niehl Plant, building, Imbert 479 Henry Ford Strasse 1 50735 Köln GERMANIA
>
> 39. FORD-WERKE GmbH Niehl Plant, building, Imbert 479 Henry Ford Strasse 1 50735 Köln Germania
>
> 40. GENERAL MOTORS HOLDINGS LLC Bouwhuispad 1 8121 PX Olst ȚĂRILE DE JOS
>
> 41. GONOW AUTO CO LTD Via della Muratella, 797 00054 Maccarese (RM) ITALIA
>
> 42. GOUPIL INDUSTRIE SA Route de Villeneuve 47320 Bourran FRANȚA
>
> 43. GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED Great Wall Motor Europe Technical Center Otto-Hahn-Str. 5 63128 Dietzenbach GERMANIA
>
> 44. HONDA AUTOMOBILE CHINA CO LTD Cain Road, Bracknell RG12 1HL Berkshire REGATUL UNIT
>
> 45. HONDA AUTOMOBILE THAILAND CO LTD Cain Road, Bracknell RG12 1HL Berkshire REGATUL UNIT
>
> 46. HONDA MOTOR CO LTD Cain Road, Bracknell RG12 1HL Berkshire REGATUL UNIT
>
> 47. HONDA TURKIYE AS Cain Road, Bracknell RG12 1HL Berkshire REGATUL UNIT
>
> 48. HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD Cain Road, Bracknell RG12 1HL Berkshire REGATUL UNIT
>
> 49. HYUNDAI MOTOR COMPANY Kaiserleipromenade 5 63067 Offenbach GERMANIA
>
> 50. HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS Kaiserleipromenade 5 63067 Offenbach GERMANIA
>
> 51. HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO Kaiserleipromenade 5 63067 Offenbach GERMANIA
>
> 52. HYUNDAI MOTOR EUROPE GmbH Kaiserleipromenade 5 63067 Offenbach GERMANIA
>
> 53. ISUZU MOTORS LIMITED Bist 12 2630 Aartselaar BELGIA
>
> 54. ITALDESIGN GIUGIARO SPA via A.Grandi 25 10024 Moncalieri (TO) ITALIA
>
> 55. IVECO SPA Via Puglia 35 10156 Torino ITALIA
>
> 56. JAGUAR LAND ROVER LIMITED Abbey Road Whitley CV3 4LF Coventry REGATUL UNIT
>
> 57. KIA MOTORS CORPORATION Theodor-Heuss-Allee 11 60486 Frankfurt/M GERMANIA
>
> 58. KIA MOTORS SLOVAKIA SRO Theodor-Heuss-Allee 11 60486 Frankfurt/M GERMANIA
>
> 59. KOENIGSEGG AUTOMOTIVE AB Valhall Park 262 74 Ängelholm SUEDIA
>
> 60. KTM-SPORTMOTORCYCLE AG Stallhofnerstrasse 3 5230 Mattighofen AUSTRIA
>
> 61. LADA AUTOMOBILE GmbH Erlengrund 7 21614 Buxtehude GERMANIA
>
> 62. AUTOMOBILI LAMBORGHINI SPA via Modena 12 40019 Sant’Agata Bolognese (BO) ITALIA
>
> 63. LONDON EV COMPANY Li Close, Ansty Park, CV7 9RF Coventry REGATUL UNIT
>
> 64. LOTUS CARS LIMITED Hethel Norwich NR14 8EZ Norfolk REGATUL UNIT
>
> 65. MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD Schweidel Jozsef U52 2500 Esztergom UNGARIA
>
> 66. MAHINDRA & MAHINDRA LTD Via Cancelliera 35 00072 Ariccia (Roma) ITALIA
>
> 67. MAN TRUCK & BUS AG Căsuța poștală 011/1882 38436 Wolfsburg GERMANIA
>
> 68. MARUTI SUZUKI INDIA LTD Schweidel Jozsef U52 2500 Esztergom UNGARIA
>
> 69. MASERATI SPA Viale Ciro Menotti 322 41122 Modena ITALIA
>
> 70. MAZDA MOTOR CORPORATION European R&D Centre Hiroshimaastr. 1 61440 Oberursel/Taunus GERMANIA
>
> 71. MCLAREN AUTOMOTIVE LIMITED Chertsey Road Woking GU21 4YH Surrey REGATUL UNIT
>
> 72. MERCEDES-AMG GmbH Zimmer 229 HPC F 403 Mercedesstr 137/1 70327 Stuttgart GERMANIA
>
> 73. MFTBC F403, EA/R 70546 Stuttgart GERMANIA
>
> 74. MG MOTOR UK LIMITED Westar House, 139-151 Marylebone Road NW1 5QE Londra REGATUL UNIT
>
> 75. MICRO-VETT SRL Via Lago Maggiore, 48 36077 Altavilla Vicentina (VI) ITALIA
>
> 76. MITSUBISHI FUSO TRUCK & BUS CORPORATION F403, EA/R 70546 Stuttgart GERMANIA
>
> 77. MITSUBISHI MOTORS CORPORATION MMC Reprezentat în Uniune de: Mitsubishi Motors Europe BV Mitsubishi Avenue 21 6121 SH Born ȚĂRILE DE JOS
>
> 78. MITSUBISHI MOTORS EUROPE BV MME Mitsubishi Avenue 21 6121 SH Born ȚĂRILE DE JOS
>
> 79. MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD MMTH Reprezentat în Uniune de: Mitsubishi Motors Europe BV Mitsubishi Avenue 21 6121 SH Born ȚĂRILE DE JOS
>
> 80. MORGAN TECHNOLOGIES LTD Pickersleigh Road Malvern Link WR14 2LL Worcestershire REGATUL UNIT
>
> 81. NISSAN INTERNATIONAL SA Renault Nissan Representation Office Avenue des Arts 40 1040 Bruxelles BELGIA
>
> 82. NOBLE AUTOMOTIVE LTD 24a Centurion Way Meridian Business Park LE19 1WH Leicester REGATUL UNIT
>
> 83. ADAM OPEL GmbH Bahnhofsplatz 1 IPC 39-12 65423 Rüsselsheim GERMANIA
>
> 84. OPEL AUTOMOBILE GmbH Bahnhofsplatz 1 IPC 39-12 65423 Rüsselsheim GERMANIA
>
> 85. PAGANI AUTOMOBILI SPA Via dell’ Artigianato 5 41018 San Cesario sul Panaro (Modena) ITALIA
>
> 86. PGO AUTOMOBILES ZA de la Pyramide 30380 Saint Christol-Les-Alès FRANȚA
>
> 87. PIAGGIO & C SPA Viale Rinaldo Piaggio, 25 56025 Pontedera (PI) ITALIA
>
> 88. DR ING HCF PORSCHE AG Căsuța poștală 011/1882 38436 Wolfsburg GERMANIA
>
> 89. PSA AUTOMOBILES SA 2-10 boulevard de l’Europe 78300 Poissy FRANȚA
>
> 90. RENAULT SAS 1 avenue du Golf 78288 Guyancourt Cedex FRANȚA
>
> 91. RENAULT TRUCKS 99 Route de Lyon TER L10 0 01 69806 Saint Priest Cedex FRANȚA
>
> 92. ROLLS-ROYCE MOTOR CARS LTD Petuelring 130 80788 München GERMANIA
>
> 93. ROMANITAL SRL Via delle Industrie, 107 90040 Isola delle Femmine PA ITALIA
>
> 94. SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD President Building 37A avenue J.F. Kennedy 1855 Luxemburg LUXEMBURG
>
> 95. SEAT SA Căsuța poștală 011/1882 38436 Wolfsburg GERMANIA
>
> 96. SECMA SAS Rue Denfert Rochereau 59580 Aniche FRANȚA
>
> 97. SKODA AUTO AS Căsuța poștală 011/1882 38436 Wolfsburg GERMANIA
>
> 98. SSANGYONG MOTOR COMPANY Herriotstrasse 1 60528 Frankfurt/M GERMANIA
>
> 99. STREETSCOOTER GmbH Jülicher Straße 191 52070 Aachen GERMANIA
>
> 100. SUBARU CORPORATION Leuvensesteenweg 555 B/8 1930 Zaventem BELGIA
>
> 101. SUZUKI MOTOR CORPORATION Schweidel Jozsef U52 2500 Esztergom UNGARIA
>
> 102. SUZUKI MOTOR THAILAND CO LTD Schweidel Jozsef U52 2500 Esztergom UNGARIA
>
> 103. TECNO MECCANICA IMOLA SPA via Selice provinciale, 42/E 40026 Imola Bologna ITALIA
>
> 104. TESLA MOTORS LTD 7-9 Atlasstraat 5047 RG Tilburg ȚĂRILE DE JOS
>
> 105. TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA Avenue du Bourget, 60 1140 Bruxelles BELGIA
>
> 106. UAZ Moskovskoye shosse, 92 432034 Ulyanovsk RUSIA
>
> 107. UNIVERS VE HELEM 14 rue Federico Garcia Lorca 32000 Auch FRANȚA
>
> 108. VOLKSWAGEN AG Căsuța poștală 011/1882 38436 Wolfsburg GERMANIA
>
> 109. VOLVO CAR CORPORATION Automotive Regulatory Compliance (Dep 58800) PVE reception, Assar Gabrielssons väg 40531 Göteborg SUEDIA

